Dziś obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, ustanowiony w 2002 r. przez Episkopat Polski. W tym dniu wspominamy w szczególności polskich duchownych zamordowanych w czasie II wojny światowej i w okresie komunistycznym.
29 kwietnia 1945 r. został wyzwolony obóz w Dachau, w którym przetrzymywano większość księży prześladowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Tydzień wcześniej uwięzieni tam polscy księża, modląc się o szczęśliwe odzyskanie wolności, złożyli śluby szerzenia kultu św. Józefa, modlitwy dziękczynnej przed cudownym obrazem w sanktuarium w Kaliszu i utworzenia dzieła miłosierdzia.
Od 1948 r. uratowani kapłani co roku pielgrzymują w tym dniu do Kalisza. Za sprawą abpa Kazimierza Majdańskiego, więźnia Dachau, utworzono też jako wypełnienie ślubu Instytut ds. Rodziny w Łomiankach pod Warszawą.
Podczas II wojny światowej spośród ponad 10 tysięcy księży, którzy pełnili przed wojną posługę na terenie Polski, zginęło 20 proc., kolejne 30 proc. dotknęły różnego rodzaju represje. Prześladowani byli też klerycy oraz zakonnice i zakonnicy, czego symbolem jest O. Maksymilian Kolbe, zamordowany w Auschwitz.
Od 1940 r. na ziemiach polskich zajętych przez Niemców trwały aresztowania duchownych. Większość z nich uwięziono w obozie koncentracyjnym w Dachau. Tu przebywało blisko 3 tysiące księży z różnych krajów europejskich, z czego 1773 z Polski. Zmuszani byli do ciężkiej pracy, zakazywano im jakichkolwiek form posługi, w tym modlitwy, przeprowadzano na nich eksperymenty medyczne, ginęli z rąk oprawców, a także z głodu i chorób.
Na terenie ówczesnej diecezji łódzkiej przed II wojną światową posługę pełniło 357 duchownych, podczas wojny zginęło 155. Łódzkich kapłanów aresztowano 6 października 1941 r., najpierw przebywali w obozie przejściowym w Konstantynowie Łódzkim, a później wywieziono ich do Dachau. 113 księży nie przeżyło obozu. Wśród nich znajdowali się ks. Dominik Kaczyński i ks. Tadeusz Burzyński - obaj są kandydatami na ołtarze.
Mimo upływu lat, księża ocaleni z Dachau wciąż pielgrzymują do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, dziękując za łaskę uratowania życia. W 1970 r. było ich 286, później co roku było ich mniej. W 2010 r., mimo sędziwego wieku, przyjechało 3 księży. Blisko 50 księży-męczenników zostało już wyniesionych na ołtarze, są wśród m.in.: bł. bp Marian Kozal i bł. ks. Stefan Frelichowski.
W Dniu Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego wspominamy też polskich kapłanów zamordowanych na ziemiach okupowanych przez Sowietów oraz przez komunistyczne władze podczas okresu PRL: bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, ks. Stefana Niedzielaka, ks. Stanisława Suchowolca, ks. Sylwestra Zycha i wielu innych, którzy oddali życie za wiarę.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz