20 marca w Zgierzu odbyły się obchody 73. rocznicy egzekucji Stu Straconych w Zgierzu. Jak co roku o godzinie 12:00 pod pomnikiem na Placu Stu Straconych stawiło się kilkaset osób - rodziny ofiar, przedstawiciele władz i organizacji społecznych, kombatanci, uczniowie i zwykli zgierzanie.
Obchody rozpoczęło uroczyste wciągnięcie polskiej flagi na maszt i odegrania hymnu państwowego. Ks. kan. Krzysztof Kołodziejczyk odmówił modlitwę w intencji pomordowanych. Swoje słowa do zebranych skierował też Prezydent Miasta Zgierza Prezydent Staniszewski. Odbył się też apel poległych, a kompania honorowa Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Poszczególne delegacje złożyły też kwiaty pod Pomnikiem Stu Straconych.
Bezpośrednio po obchodach na miejscu kaźni, uczestnicy obchodów pojechali na miejsce spoczynku ofiar zgierskiej egzekucji - do Lasu Lućmierskiego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na mogiłach pomordowanych i pod pomnikiem ofiar.
Egzekucja w Zgierzu 20 marca 1942 roku była największą masową egzekucją w regionie łódzkim w czasie II wojny światowej. W odwecie za zabicie 6 marca przez sierż. Józefa Mierzyńskiego dwóch funkcjonariuszy Gestapo z więzień w rejencji łódzkiej wybrano 100 osób (głównie związanych z konspiracją: Kazimierza Kowalskiego - przedwojennego prezesa Stronnictwa Narodowego, płk. Władysława Dzierżyńskiego - wybitnego neurologa, członka AK a przy tym brata pierwszego szefa sowieckiej bezpieki - Feliksa oraz żonę Mierzyńskiego - Joannę) i rozstrzelano na zgierskim Placu Stodół w obecności spędzonych tu 6 tysięcy Polaków.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz