Dzisiaj (20 marca) w Zgierzu odbyły się obchody 72. rocznicy rozstrzelania Stu Polaków w Zgierzu. Jak co roku o godzinie 12:00 pod pomnikiem na Placu Stu Straconych stawiły się liczne delegacje: rodzin ofiar, władz, kombatantów, organizacji czy uczniów zgierskich szkół. W obchodach wzięła udział również delegacja zgierskich struktur Ruchu Narodowego z historycznym sztandarem łódzkiego Stronnictwa Narodowego.
Obchody rozpoczęły się o godzinie 12:00 od odegrania hymnu narodowego i wciągnięcia flagi na maszt. Ks. kan. Krzysztof Kołodziejczyk, proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla odmówił modlitwę w intencji pomordowanych. Po modlitwie głos zabrała Prezydent Miasta Zgierza Iwona Wieczorek, po czym odczytano apel poległych, a kompania honorowa wystawiona przez 1. Batalion Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej oddała salwę honorową. Na zakończenie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i znicze pod Pomnikiem Stu Straconych.
Następnie uroczystości przeniosły się do Lasu Lućmierskiego, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze na symbolicznej mogile Stu Straconych (dokładnego miejsca pochówku nie znamy do dziś) oraz pod pomnikiem upamiętniającym pochowanych w Lesie Lućmierskim (gdzie chowano również ofiary tzw. Intelligenzaktion na przełomie 1939 i 1940 roku).
Uroczystości obejmują jeszcze dwa punkty: 20 marca o 17:00 w Muzeum Miasta Zgierza dr Piotr Nowakowski z Instytutu Archeologii UŁ wygłosi wykład Poszukiwania grobów ofiar totalitaryzmu na terenie byłego poligonu Łódź-Brus 2008-2013.
Natomiast dzień później o 17:30 w sali konferencyjnej "Miasta Tkaczy" przy ul. Rembowskiego 1 Klub imienia Romana Dmowskiego organizuje spotkanie autorskie z Mariuszem Maraskiem, autorem książki "Narodowiec, katolik, radykał. Życie i działalność Kazimierza Kowalskiego (1902-1942)".
Egzekucja w Zgierzu 20 marca 1942 roku była największą masową egzekucją w regionie łódzkim w czasie II wojny światowej. W odwecie za zabicie 6 marca przez sierż. Józefa Mierzyńskiego dwóch funkcjonariuszy Gestapo z więzień w rejencji łódzkiej wybrano 100 osób (głównie związanych z konspiracją: Kazimierza Kowalskiego - przedwojennego prezesa Stronnictwa Narodowego, płk. Władysława Dzierżyńskiego - wybitnego neurologa, członka AK a przy tym brata pierwszego szefa sowieckiej Czeki - Feliksa oraz żonę Mierzyńskiego - Joannę) i rozstrzelano na zgierskim Placu Stodół w obecności spędzonych tu 6 tysięcy Polaków.
Kasztan
Zdjęcia:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz