Wśród powstańców warszawskich poza rodowitymi warszawiakami, znalazło się wielu Polaków, rzuconych przez wojenną zawieruchę - wysiedlenia, pacyfikacje i terror - do stolicy Polski. W powstaniu warszawskim wzięło udział około czterdziestu zgierzan. W pierwszej części przedstawimy tych, którzy spoczywają na zgierskim Starym Cmentarzu przy ul. ks. Piotra Skargi.
Kapitan Mieczysław Rola-Danielewicz ps. Olszewski, Dowmund.
Urodził się 28 kwietnia 1902 roku w Łodzi. Działał w skautingu. Uczył się w Gimnazjum im. Stanisława Staszica. Maturę zdał w Łodzi, studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1939 roku był członkiem kierownictwa zgierskiej komórki organizacji Konfederacja Wojskowa. Zimą 1941 roku został aresztowany. Był torturowany w łódzkim gestapo. Przewieziony na Pawiak, został zakażony za swoją zgodą tyfusem. Umieszczony w Szpitalu Wolskim, uciekł wraz z czterema innymi konspiratorami. Po wyzdrowieniu Dowmund kierował komórką łączności specjalnej organizacji Polska Niepodległa (podporządkowanej Armii Krajowej). W kwietniu 1943 roku został szefem sztabu PN. W powstaniu warszawskim był komendantem Ekspozytury Placu-Warszawa Południe. Poległ 14 września 1944 roku w pobliżu ul. Śniadeckich. Jego żona, Anna Danielewicz przewiozła jego ciało do Zgierza. Spoczywa pod murem, na lewo od cmentarnej kaplicy.
sobota, 27 lipca 2013
wtorek, 23 lipca 2013
Oddajmy hołd powstańcom!
W 69. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego
Narodowy Zgierz zaprasza na
APEL PAMIĘCI POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH
1 sierpnia - godz. 17:00
Cmentarz rzymskokatolicki
(ul. ks. Piotra Skargi)
Zapraszamy również na Mszę świętą w intencji Powstańców
do kościoła pw. św. Katarzyny na godzinę 18:00
czwartek, 18 lipca 2013
List otwarty Narodowego Zgierza do zgierskich posłów Platformy Obywatelskiej
12 lipca 2013 roku Sejm RP przyjął uchwałę w 70. rocznicę zbrodni ukraińskich na Wołyniu. W uchwale tej "rzeź wołyńską" nazwano czystkami etnicznymi o znamionach znamionach ludobójstwa i odrzucono wniosek o ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian. Za takim rozwiązaniem głosowali m. in. zgierscy posłowie Platformy Obywatelskiej: Artur Dunin i Agnieszka Hanajczyk. W związku z tym Narodowy Zgierz wystosował do nich list otwarty następującej treści:
niedziela, 14 lipca 2013
Uroczystości rocznicy ludobójstwa na Wołyniu w Pabianicach
11 lipca minęła 70. rocznica "krwawej niedzieli" - apogeum ludobójstwa Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich II Rzeczypospolitej dokonanego przez Ukraińców z OUN-UPA. Uroczystości ku czci ofiar "rzezi wołyńskiej" z udziałem delegacji Narodowego Zgierza odbyły się w Pabianicach.
O godzinie 18.00 pod pomnikiem „Legionisty” przy kościele śś. Mateusza i Wawrzyńca przy pabianickim Starym Rynku, stawiły się delegacje wielu grup narodowo-patriotycznych, a także innych organizacji z Pabianic. Wśród zgromadzonych pojawili się również 25 narodowców z Pabianic, Łodzi, Zgierza i Zelowa. Narodowe Pabianice przygotował na ten dzień specjalny transparent przypominający o ludobójstwie 11 lipca 1943 r.
środa, 10 lipca 2013
O rzezi wołyńskiej w Muzeum
Zapraszamy na spotkanie poświęcone 70. rocznicy zbrodni ukraińskich szowinistów na Polakach na Wołyniu, które odbędzie się 17 lipca 2013 r. (środa) o godz. 14.00 w Muzeum Miasta Zgierza (J. H. Dąbrowskiego 21) organizowane przez Muzeum Miasta Zgierza, Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zgierzu oraz Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi
Temat Zbrodni Wołyńskiej przybliży Grzegorz Nawrot, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi. Następnie zaprezentowane zostaną materiały edukacyjne IPN pt. Kto tego nie widział, nigdy nie uwierzy... Zbrodnia Wołyńska. Historia i pamięć.
Ofiary jednej z masakr na Wołyniu |
Kolejną część spotkania stanowić będzie pokaz filmu Wołyń w pożodze w reż. Adama Sikorskiego (TVP oraz IPN, 2007 r., 25 min.) i prezentacja opracowanego przez Rafała Pękałę zapisu relacji świadków, opowiadających o tragicznych losach Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczypospolitej: Anny Szumskiej (Borki na Wołyniu), Jana Michalewskiego (Hucisko Brodzkie w Tarnopolskiem), Zygmunta Jana Borcza (Rakowiec w Lwowskiem).
sobota, 6 lipca 2013
Niewygodna prawda o Berezie
W PRL dużo mówiono o "faszystowskim obozie koncentracyjnym w Berezie Kartuskiej" - według komunistycznej propagandy miejscu, gdzie okrutna sanacja znęcała się nad szlachetnymi komunistami. Dla masy Polaków taka Bereza nie wydawała się najgorsza. Po roku 1989 zupełnie zapomniano o Berezie. A zapominano, bo fakty były niezwykle niewygodne, zwłaszcza dla piłsudczyków. Bowiem pierwszymi więźniami Berezy nie byli wcale komuniści, lecz narodowcy z Obozu Narodowo-Radykalnego, którzy w "transporcie warszawskim" przybyli tam dokładnie 69 lat temu.
czwartek, 4 lipca 2013
Na dobry początek
I w końcu...udało się. Po pewnych zawirowaniach Narodowy Zgierz w końcu ma swoją stronę. Wszystkie informacje na temat naszych działań, Idei Narodowej i wielu innych ważnych spraw dotyczących naszego miasta i regionu znajdziecie właśnie tu.
Zapraszamy wszystkich do współpracy i aktywnego działania! Razem wywalczmy Wielką Polskę.
Zgierz miastem narodowym!
Zapraszamy wszystkich do współpracy i aktywnego działania! Razem wywalczmy Wielką Polskę.
Zgierz miastem narodowym!
Subskrybuj:
Posty (Atom)