czwartek, 23 stycznia 2014

151 rocznica powstania styczniowego w Zgierzu

Jak co roku, 22 stycznia na zgierskim Starym Cmentarzu przy ul. ks. Skargi odbyły się obchody kolejnej rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Uczestnicy uroczystości oddali hołd weteranom powstania: Józefa Popiołkiewicza, Rafała Rajskiego, Teofila i Marii z Hollendrów Pietrusińskich, Włodzimiery z Jodłowskich Krąkowskiej i Jana Erazma Podmieskiego  składając na ich grobach kwiaty i zapalając znicze.

Mimo, że polscy narodowcy byli tradycyjnie przeciwni ideologii insurekcyjnej, na obchodach stawili się członkowie Narodowego Zgierza i Klubu im. Dmowskiego, chcąc uczcić zaangażowanie i poświęcenie zgierzan, którzy w 1863 najpierw w konspiracji, a potem jawnie wystąpili przeciw zaborcy, walcząc np. pod Dobrą czy Dalikowem.
Niestety, czy to z powodu złej pogody, czy też nikłego stopnia rozpropagowania uroczystości na Cmentarzu stawiło się zaledwie około 40 osób.

Patrząc krytycznym okiem na poczynania naszych przodków, powinniśmy mimo tego oddać im cześć, bo ich bohaterstwo w walce o Polskę nie powinno zostać zapomniane.
Chwała powstańcom!

Kasztan



wtorek, 14 stycznia 2014

Mieczysław Wądolny "Mściciel" - w 66. rocznicę męczeńskiej śmierci



W czasie II wojny światowej związał się z niepodległościowym ruchem ludowym. Pod koniec 1945 r. stanął na czele oddziału partyzanckiego walczącego w Małopolsce. Otoczony przez komunistyczne siły bezpieczeństwa zginął 14 stycznia 1947 r. rozrywając się granatem.

Mieczysław Wądolny przyszedł na świat 24 września 1919 r. w Łękawicy niedaleko Wadowic w Małopolsce. Po ukończeniu szkoły powszechnej odbył w Krakowie praktykę w zawodzie malarza pokojowego, później pomagał rodzicom prowadzić gospodarstwo rolne.

Po wybuchu II wojny światowej ojciec Mieczysława, Bolesław, zaangażował się w działalność konspiracyjną. Przeprowadzał przez zieloną granicę na Węgry członków organizacji podziemnych oraz Żydów. Prawdopodobnie w działalności tej uczestniczył również jego syn.